TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (23 marca 2025)
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Dobiegamy już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj trzecia niedziela Wielkiego Postu! Liturgia przypomina nam Chrystusową przypowieść o drzewie figowym, które nie rodzi owoców. Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić.
2. Mogą nam w tym pomóc wielkopostne pasyjne nabożeństwa, do udziału w których bardzo serdecznie zachęcam:
– Droga krzyżowa – w piątek o godz. 17.15
– Gorzkie żale – w niedzielę o godz. 13.00
Pamiętajmy, że z tymi nabożeństwami są związane odpusty, które pod zwykłymi warunkami możemy uzyskać dla siebie lub dla bliskich zmarłych!
3. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższy wtorek, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msza Święta tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 18.00.
4. Informujemy, że parafialne rekolekcje wielkopostne 12-13-14 kwietnia.
5. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni wystawiony jest „skrzynka na Wielki Post”, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej wspólnoty. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.
6. W poniedziałek, 7 kwietnia, będziemy odwiedzali chorych i osoby w podeszłym wieku, krórzy by się chcieli wyspowiadać i przyjąć św. Komunię. Prosimy takie osoby zgłosić w zakrystii.
7. Rozpoczynamy zapisy imion naszych bliskich żyjących, za których będziemy modlić się podczas Oktawy Bożego Miłosierdzia – od 21 do 27 kwietnia. Każdego dnia, o godzinie 18.00, będzie sprawowana Msza Święta, a 15 minut wcześniej – modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas której będziemy odczytywać imiona powierzonych Bogu osób. Przy wejściu do kościoła znajdują się specjalne kartki, na których prosimy wpisać imiona żyjących oraz wybrać dzień (od 21 do 27 kwietnia), w którym chcielibyście, aby zostały one odczytane. Wypełnione kartki prosimy przynosić do zakrystii. Święty Jakub zachęca: „Módlcie się jeden za drugiego.” Odpowiedzmy sercem na to wezwanie i wspierajmy się nawzajem modlitwą!
8. Z radością, ale i z pewnym niepokojem, pragniemy poinformować, że rozpoczęliśmy długo wyczekiwany remont wnętrza naszej świątyni – Kościoła Kalwarii Wileńskiej. To wyjątkowy moment dla naszej wspólnoty, ponieważ wreszcie malowidła ścienne odzyskają swój dawny blask! Prace zostały podzielone na 7 etapów, a w tym roku koncentrujemy się na renowacji prezbiterium. Wiemy, że remont może wiązać się z pewnymi utrudnieniami i niedogodnościami, za które serdecznie przepraszamy. Prosimy Was o cierpliwość i wyrozumiałość – wszystko to robimy, aby nasza świątynia jeszcze piękniej służyła Bogu i ludziom. Dziękujemy Wam za wsparcie, modlitwy i za to, że jako wspólnota idziemy razem przez ten czas zmian. Razem pokonamy wszelkie trudności i już wkrótce będziemy cieszyć się odnowionym wnętrzem naszego kościoła!
9. Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie przed każdą Mszą Świętą. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty.
10. W zakrystii ciekawy numer gazetki SPOTKANIA.
Życzę wszystkim błogosławionej niedzieli oraz owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Niech Pan umacnia Was w wierze, nadziei i miłości, prowadząc do głębszego zjednoczenia z Nim.
