TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU (14 grudnia 2025)
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Bóg zapłać za ofiary, taca dzisiejszej niedzieli na potrzeby Caritasu, tak naszego parafialnego, jak i Caritasu Archidiecezji Wileńskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Banku Żywności – zebraliśmy 1384 produkty, a dar serca złożyło 288 osób; niech to wspólne dzieło dobra stanie się nadzieją dla tych, którzy dziś najbardziej potrzebują pomocy. Chwała Panu!
2. W tym tygodniu, od środy, 17 grudnia, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.
3. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe.
4. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszam serdecznie wszystkich parafian na Msze Święte roratnie; szczególne zaproszenie kieruję do dzieci i młodzieży. W naszym kościele po polsku będą one celebrowane w soboty i niedziele o godz. 07.00. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Piątkowe roraty będą sprawowane po łacinie.
5. Odwiedziny chorych i starszych: w piątek, 19 grudnia, planujemy odwiedzać osoby chore i starsze, które chciałyby odbyć spowiedź i przyjąć Komunię Świętą przed świętami. Prosimy o zgłaszanie tych osób w zakrystii.
6. W najbliższą sobotę, 20 grudnia, rozpoczniemy tegoroczne rekolekcje adwentowe. O godzinie 17.00 zostanie odprawiona pierwsza Msza św. rekolekcyjna, a od godziny 16.30 będzie możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. W niedzielę, 21 grudnia, Msza św. rekolekcyjna o godz. 13.30, po Mszy św. o godz. 14.30 nabożeństwo pokutne, po którym księża będą spowiadali. Rekolekcje poprowadzi ks. Deimantas Braziulis. Niech ten czas rekolekcji pomoże nam przygotować się na przyjście Pana!
7. Porządek nabożeństw na czas adwentu i Bożego Narodzenia znajdziecie na plakatach na drzwiach kościoła, w gablotach ogłoszeń i na stronie internetowej naszej parafii. Na Pasterkę zapraszamy o godz. 19.00. W I dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. u nas według porządku niedzielnego ( o godz. 07.00, 09.00 (ZW) i 13.30).
8. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. Postarajmy się o ich piękny, chrześcijański obchód. W naszej tradycji wyraża się to zwłaszcza przez dzielenie się opłatkiem w wigilię tej uroczystości. Zachęcamy nabyć opłatków na stół wigilijny w zakrystii naszego kościoła codziennie od godz. 10.00, jak i świecę „Caritas‘u“ – Dobro nas łączy, którą będzie można zapalić na stole wigilijnym. Tym samym spierając działalność naszego parafialnego Caritasu.
9. Skrzynka na Adwent – ustawiony przy relikwii Krzyża św. jest miejscem, gdzie można ofiarować zabawki dla dzieci odwiedzających nasz Caritas parafialny.
10. W dniach 7–12 czerwca w Wilnie odbędzie się Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia, do naszego miasta przybędą tysiące pielgrzymów z różnych krajów, dlatego zachęcamy osoby, które mają taką możliwość, aby przyjęły uczestników Kongresu w swoich domach na czas jego trwania; wystarczy mieć wolny pokój, zapewnić bezpieczeństwo i możliwość dojazdu komunikacją miejską do Starego Miasta w 30–40 minut – wasza gościnność będzie pięknym świadectwem miłosierdzia; zapisy: www.wacomvilnius.org ; dziękujemy za życzliwość i otwarte serca.
11. Caritas Archidiecezji Wileńskiej zaprasza do udziału w inicjatywie „Kosz hojności”. Istota tej akcji jest prosta: weź z parafii papierową torbę z listą potrzebnych produktów, zachęć parafian, szkoły lub firmy do jej wypełnienia żywnością i zwróć ją do parafii, aby zebrana pomoc trafiła do ubogich, ośrodków Caritas i wspólnot zakonnych opiekujących się potrzebującymi. Inicjatywa rozpoczęła się 4 października, w dniu wspomnienia św. Franciszka, patrona ubogich, i potrwa do 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Puste torby „Kosza hojności” można odebrać w zakrystii, a wypełnione – do 24 grudnia – zwrócić tam z powrotem lub, w przypadku większej liczby toreb, przyjedziemy, by je odebrać.
12. W zakrystii zapraszamy do nabycia numeru gazetki SPOTKANIA z kalendarzem na rok 2026.
13. Dziękujemy dla naszych ofiarodawców, dobroczyńców i miłośników Kalwarii Wileńskiej za wsparcie modlitewne i składane ofiary na rzecz naszej parafii.
