Angelsatmamre trinity rublev

OGŁOSZENIA 2026 05 31

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY (31 maja 2026)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego.
  2. Z początkiem czerwca, czyli od najbliższego poniedziałku, kierujemy swe myśli ku Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele w dni powszednie i soboty o godz. 17.30, niedzielami o godz. 08.30 będziemy odprawiali nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.
  3. W najbliższy czwartek, 4 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, dla naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Uroczystą liturgię tego dnia rozpoczniemy Mszą Świętą sprawowaną w naszym kościele o godz. 18.00 PL i LT, po niej procesja Eucharystyczna. Dzieki zapraszamy do procesji, zbiórka o godz. 17.30 w domu parafialnym.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
    • W pierwszy czwartek (4 czerwca) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Adoracja Najśw. Sakramentu o godz. 17.00
    • W pierwszy piątek (5 czerwca) będzie szczególna okazja do oddania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz do pojednania się z Bogiem i braćmi.
      • Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszopiątkowym oraz okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele od godz. 17.30.
    • W sobotę (6 czerwca – I sobota miesiąca) – Droga Krzyżowa na dróżkach kalwaryjskich. Początek o godz. 9.00 przy stacji Matki Bożej Bolesnej. Zakończymy tradycyjnie Mszą św. w kościele o godz. 13.30
  5. W następną niedzielę 7 czerwca będziemy obchodzili Dzień Ojca w naszym kraju. Pamiętajmy tego dnia o naszych ojcach, chrzestnych i bierzmowanych. W niedzilę będziemy się modlili za wszystkich żyjącym ojców, wypraszając Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a w poniedziałek, 8 czerwca, o godz. 18.00 Msza św. składkowa z nieszporami za zmarłych ojców, wypraszając dla nich łaskę życia wiecznego. Imiona tak żywych jak i zmarłych mam można zapisać w zakrystii naszego kościoła.
  6. Zapraszamy do udziału w Światowym Apostolskim Kongresie Miłosierdzia, który odbędzie się w Wilnie w dniach 7–12 czerwca. Jest to jedno z największych wydarzeń katolickich, jakie kiedykolwiek zorganizowano na Litwie. W Kongresie weźmie udział około 70 prelegentów, w tym 20 gości światowej sławy. Codziennie w kościołach Wilna i innych miejscach odbędzie się ponad 30 różnorodnych wydarzeń. Główna część programu Kongresu odbędzie się na Wzgórzu Zbawiciela, na terenie zespołu klasztornego na Rosach, i jest płatna. Popołudniowe spotkania w mieście oraz wieczorne koncerty będą otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Więcej informacji na stronie gailestingumokongresas.lt
    • Archidiecezja Wileńska, pragnąc zaprosić jak najwięcej mieszkańców Wilna i gości naszego miasta do udziału w zbliżającym się Światowym Kongresie Apostolskim Miłosierdzia, przygotowała i wydała specjalny, bezpłatny numer gazety, w którym znajduje się pełny program kongresu: konferencje, spotkania, koncerty, pielgrzymki, Msze Święte oraz wiele innych wydarzeń. Zachęcamy, aby po dzisiejszej Eucharystii odebrać ten egzemplarz przy wyjściu z kościoła, zapoznać się z programem i przekazać go również swoim bliskim, przyjaciołom oraz sąsiadom, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie wiary i Bożego Miłosierdzia.
  7. Z całego serca dziękuję za obecność podczas tegorocznych odpustów Zesłania Ducha Świętego w Kalwarii Wileńskiej. Dziękuję za wspólną modlitwę, za tak liczne uczestnictwo, za każde dobre słowo, pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tych dni. Dziękujemy wszystkim, którzy otwartym sercem przyjęli gości naszej parafii i stworzyli atmosferę życzliwości, pokoju i prawdziwej wspólnoty. Dzięki Wam daliśmy piękne świadectwo żywej wiary oraz głęboko zakorzenionej w Chrystusie wspólnoty parafialnej. Niech Duch Święty nadal prowadzi nasze serca — od lęku do misji, ku spotkaniu, które przemienia. Bóg zapłać!

W tym tygodniu patronują nam:

  • w poniedziałek, 1 czerwca – Święty Justyn (II w.), wielki obrońca wiary, męczennik, który oddał życie podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Marka Aureliusza, jest uznawany za najważniejszego apologetę chrześcijaństwa II wieku;
  • we wtorek, 2 czerwca – Święci Marceli i Piotr (†około 303/304), rzymscy męczennicy, ponieśli śmierć przez ścięcie w okresie panowania cesarza Dioklecjana;
  • w środę, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa;
  • w piątek, 5 czerwca – Święty Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec;
  • w sobotę, 6 czerwca – Święty Norbert (około 1080-1134), biskup Magdeburga, założyciel zakonu norbertanów, był znanym z reform życia zakonnego i z głębokiej duchowości.